Pálení z vlastního kvasu

Při zakládání vlastního kvasu doma by měl každý dodržovat tato pravidla: Do nádob sbírat ovoce zralé, čisté, bez listí a trávy.

Nádobu zvolíme přiměřené velikosti tak, abychom ji naplnili během  dvou až tří dnů. Někteří pěstitelé dělají tu chybu, že nádobu plní třeba měsíc. Toto není možné. Půlka nádoby má za sebou 4 týdny kvašení a druhá půlka začíná. Pěstitel po osmi týdnech doveze kvas do pálenice a tento je samozřejmě z poloviny nedokvašený. Při dovozu do naší pálenice vám odborně změříme v jaké kondici váš kvas je. Je-li nedokvašený, výtěžnost pochopitelně není taková jaká by měla být. Nasbírané nádoby postavte tam, kde budou kvasit po celou dobu procesu (cca 8 týdnů). Není dobré je koulet z místa na místo. Víko nahoře stačí jen položit, nezatahovat. Ti, kteří mají nádoby upravené tak, že pomocí hadičky a nádobky s vodou vytvoří tzv. bublátko mají výhodu lepší kontroly průběhu kvašení. Když si nebudete jisti zda je kvas hotový, můžete dojet k nám a my vám změříme hodnotu zbytkového cukru. Stačí donést cca 10 - 20 ml čisté šťávy a za 5 min. budete vědět zda je váš kvas již vhodný k pálení.

Minimální množství kvasu je cca 150 L. Náš kotel má kapacitu 300 L. Po vypálení vám destilát zdarma vyčistíme ultrazvukem a naředíme na požadovanou hodnotu. Na požádání je možné destilát nalít do lahví se stylovou etiketou pálenice a datumem vypálení. Použité nádoby od kvasu vám vymyjeme takže se vracíte domů spokojeni s čistýma rukama. Cena za 1L 100% destilátu je letos 330 Kč, to znamená, že za 1L 50% destilátu zaplatíte 165 Kč. Cena je konečná, včetně spotřební daně, DPH a poplatku za vývoz výpalků.Těší se na vás kolektiv Palírny U Jakuba.

Vítejte v sezóně 2020 - 2021

Zdravíme všechny naše stálé i nové zákazníky v sezóně, kterou pojmeme jako jubilejní. Slavíme letos patnácté výročí založení Palírny U Jakuba. V rámci toho připravujeme pro vás různá překvapení jako ocenění nejvěrnějších zákazníků, soutěž o nejlepší vypálený destilát apod.

Podmínky pro vypálení vlastního kvasu i dovoz ovoce na výměnu se oproti loňsku v podstatě nemění.

Letos budete opět potřebovat 12 kg jablek nebo 12 kg švestek na výměnu za 1L 50% destilátu. Hrušky na výměnu nebereme. Ovoce by mělo být dozrálé, prosté listí či jakýchkoli nečistot. Jen z kvalitních surovin je možné vyrobit kvalitní destilát. Pro ty, co zakládají kvasy doma platí dvojnásob rčení, že méně znamená více. Nelze do sudů naházet cokoli a myslet si že se s tím v pálenici nějak popasují. Výsledek vždy odpovídá tomu, co do pálenice přivezete.

Každý zákazník by měl mít svůj pozemek. Ať už vlastní, nebo pronajatý. Kdo nemá pozemek, není z hlediska legislativy státu pěstitel a tudíž nemá nárok na sníženou spotřební daň pro pěstitele.

Taky je třeba si hlídat limit 30L 100% alkoholu na danou sezónu. Limit platí pro jedno číslo popisné. Takže když např. žije manžel s manželkou v jedné domácnosti, nemají nárok na 60L ale pořád pouze na 30L 100% destilátu. Páleničářská sezóna začíná každý rok 1. července a končí 30. června následujícího roku.

Někteří lidé totiž i přes veškerou osvětu uvažují takto: v jedné pálenici vypálí 30L 100% alkoholu a příště pojedou do druhé. V přihlášce na pálení vypíšou, že v této sezóně ještě nepálili, což si pálenice nemá jak ověřit. Ale ověří si to Celní Úřad, který má evidenci všech pálenic a záhy má problémy jak pěstitel tak pálenice kde byl limit překročen. Každý rok se najde někdo, kdo výši nařízeného limitu ignoruje a zbytečně se vystavuje postihu. Věříme pevně, že letos tomu již tak nebude.

Ovoce na výměnu bereme od pondělí 31.8.2020

Otvírací doba: pondělí až pátek  7.00 - 14.00 hod  soboty po domluvě

Přestávka : 10.00 - 10.30 hod (respektujte ji prosím, je to jediná doba na odpočicek)

Cena za 1L 100% destilátu je letos 330 Kč, to znamená, že za 1L 50% destilátu zaplatíte 165 Kč

Cena je konečná, včetně spotřební daně, DPH a poplatku za vývoz výpalků

Případné dotazy zodpovíme na tel. 603 202 304 nebo 603 476 652

Těšíme se společně s vámi, že letošní sezóna bude úrodná a úspěšná.

Kolektiv zaměstnanců Palírny U Jakuba